Skip to content

164 West High Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1910

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block30
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5S-F
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage1,536
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,000
47%
Improvement Value:$269,100
53%
Total Assessment$506,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,862+1.8%
2024$10,670+15.9%
2023$9,205+4.6%
2022$8,798+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 7449, Page 1703

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2345, Page 692

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 1447, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1910