Skip to content

116 Hamilton Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1910

Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block12
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description6 UNITS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,500
28%
Improvement Value:$669,900
72%
Total Assessment$927,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,317+3.5%
2024$20,605+12.6%
2023$18,296-3.5%
2022$18,966-2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 7080, Page 503Recorded10/26/2018

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5465, Page 1554

Property Built

Built

Year Built: 1910