Skip to content

117 La Monte Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1930

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Dec 13, 2012

Property Information

Block16
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,131
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,600
44%
Improvement Value:$223,700
56%
Total Assessment$399,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,005+5.1%
2024$7,619+17.1%
2023$6,509+6.0%
2022$6,143+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

To:

Sq Ft1,131DeedBook 6591, Page 1579

Property Built

Built

Year Built: 1930