Skip to content

411 Talmage Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1920

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 18, 1989

Property Information

Block16
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,500
44%
Improvement Value:$167,300
56%
Total Assessment$300,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,750+2.9%
2024$6,562+2.5%
2023$6,405+9.1%
2022$5,871-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 1746, Page 226

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 1491, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1920