Skip to content

22 Fisher Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1918

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Aug 26, 2016

Property Information

Block20
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,600
54%
Improvement Value:$146,800
46%
Total Assessment$320,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,723+6.4%
2024$6,319+15.3%
2023$5,482+8.7%
2022$5,041+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,668DeedBook 6903, Page 1288Recorded9/13/2016

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2266, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1918