Skip to content

212 Franklin Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1918

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Aug 29, 1980

Property Information

Block47
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,508
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,000
52%
Improvement Value:$215,600
48%
Total Assessment$446,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,546+5.0%
2024$9,095+5.4%
2023$8,628+3.9%
2022$8,307+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000

To: Orofino, Prospero & Maddalena

Sq Ft1,508DeedBook 1426, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1918