Skip to content

46 Van Keuren Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1924

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block22
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,754
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,600
42%
Improvement Value:$247,100
58%
Total Assessment$422,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,983+4.3%
2024$8,614+21.2%
2023$7,108+6.7%
2022$6,665+5.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,754DeedBook 7616, Page 3659Recorded5/16/2025

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,754DeedBook 7424, Page 2386Recorded2/14/2022

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,754DeedBook 6954, Page 2274Recorded4/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1924