Skip to content

434 West Maple Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1925

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block71
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,600
42%
Improvement Value:$300,500
58%
Total Assessment$518,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,136+3.7%
2024$10,738+34.9%
2023$7,961+4.0%
2022$7,653+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft1,792DeedBook 7442, Page 2798

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,792DeedBook 7324, Page 3352Recorded3/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 1925