Skip to content

135 Cherry Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1928

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 4, 2025

Property Information

Block102
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,400
55%
Improvement Value:$195,000
45%
Total Assessment$434,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,305+4.6%
2024$8,892-6.9%
2023$9,548+8.1%
2022$8,832+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,870DeedBook 7611, Page 2811Recorded4/16/2025

Property Built

Built

Year Built: 1928