Skip to content

115 Talmage Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Last Sale Date
Nov 1, 2019

Property Information

Block23
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$268,000
65%
Improvement Value:$144,200
35%
Total Assessment$412,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,196+3.7%
2024$8,868+9.6%
2023$8,095-12.7%
2022$9,274-1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5206, Page 3509