Skip to content

114 Van Keuren Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Commercial

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
May 22, 2014

Property Information

Block30
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SCBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,000
75%
Improvement Value:$75,900
25%
Total Assessment$307,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,419+3.5%
2024$6,199+4.0%
2023$5,963-13.4%
2022$6,884-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$56,000

From:

To:

DeedBook 6719, Page 2586Recorded6/2/2014