Skip to content

519 Wheatland Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1924

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 11, 2020

Property Information

Block24
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionMOTHER/DAUGHTER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,169
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,400
44%
Improvement Value:$228,800
56%
Total Assessment$407,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,643+4.5%
2024$8,267+9.9%
2023$7,522+10.1%
2022$6,835+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,169DeedBook 7247, Page 1618Recorded9/10/2020

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5252, Page 1150

Property Built

Built

Year Built: 1924