Skip to content

265-267 West Main Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1917

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block4
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,000
38%
Improvement Value:$232,500
62%
Total Assessment$374,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,499+3.0%
2024$7,279+4.1%
2023$6,993+5.4%
2022$6,637+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,180DeedBook 7341, Page 2190Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2224, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1917