Skip to content

125-129 Van Keuren Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1920

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block30
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
58%
Improvement Value:$167,500
42%
Total Assessment$401,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,552+2.7%
2024$8,326+17.3%
2023$7,100+7.4%
2022$6,612-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 6986, Page 2460Recorded9/1/2017

Property Sale

Sale
$125,269
DeedBook 6624, Page 3593

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1485, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1920