Skip to content

150 West High Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1900

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 21, 2005

Property Information

Block30
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage851
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,000
67%
Improvement Value:$112,800
33%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,231+3.6%
2024$6,982+22.8%
2023$5,687+9.5%
2022$5,195+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft851DeedBook 5766, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1900