Skip to content

214 West Second Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1900

Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block30
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,937
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
35%
Improvement Value:$434,600
65%
Total Assessment$668,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,447+1.0%
2024$14,306+6.7%
2023$13,412+2.8%
2022$13,043+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900