Skip to content

310 West Maple Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1943

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Mar 14, 2007

Property Information

Block74
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage870
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,500
53%
Improvement Value:$191,800
47%
Total Assessment$411,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,783+5.2%
2024$8,352+11.8%
2023$7,471+6.5%
2022$7,017+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft870DeedBook 6004, Page 1806

Property Built

Built

Year Built: 1943