Skip to content

101 East Second St

Bound Brook, NJ 08805

Built 1859

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Jan 29, 1998

Property Information

Block33
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionLOW INCOME
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,312
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
71%
Improvement Value:$44,300
29%
Total Assessment$154,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,408+1.0%
2024$3,374-4.9%
2023$3,548+0.0%
2022$3,547-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$67,500

To:

Sq Ft1,312DeedBook 2155, Page 580

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 1625, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 1859