Skip to content

332 B St. Johns Place

Bound Brook, NJ 08805

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 1995

Property Information

Block41
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
52%
Improvement Value:$231,200
48%
Total Assessment$481,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,206+1.0%
2024$10,102+4.8%
2023$9,644+2.8%
2022$9,384+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971