Skip to content

260 West Franklin Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2019

Property Information

Block47
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,700
55%
Improvement Value:$188,400
45%
Total Assessment$416,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,915+4.6%
2024$8,527+2.3%
2023$8,335+2.9%
2022$8,097+8.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 6532, Page 2065

Property Built

Built

Year Built: 1921