Skip to content

111-113 West High Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1920

Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block47
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,074
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,000
53%
Improvement Value:$202,500
47%
Total Assessment$434,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,278+5.1%
2024$8,826+3.2%
2023$8,555+3.8%
2022$8,239+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920