Skip to content

141 West High Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1918

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 7, 2024

Property Information

Block47
Lot36
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,531
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$233,000
47%
Improvement Value:$261,300
53%
Total Assessment$494,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,599+4.3%
2024$10,165+10.1%
2023$9,230+2.7%
2022$8,986+6.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 1632, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1918