Skip to content

147 West High Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1900

Last Sale Date
Mar 29, 2024

Property Information

Block47
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$233,000
53%
Improvement Value:$204,900
47%
Total Assessment$437,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,355+5.1%
2024$8,904+8.3%
2023$8,223+4.0%
2022$7,909+9.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 1471, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1900