Skip to content

151 West High Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1925

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 29, 2006

Property Information

Block47
Lot40
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,494
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,000
49%
Improvement Value:$240,800
51%
Total Assessment$475,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,192+4.5%
2024$9,753+7.0%
2023$9,112+3.6%
2022$8,798+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To: 151 West High St Co

Sq Ft1,494DeedBook 5950, Page 2601

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 2258, Page 429

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1666, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1925