Skip to content

212 West Second Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1914

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block30
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,000
53%
Improvement Value:$210,400
47%
Total Assessment$444,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,498+2.3%
2024$9,286+14.7%
2023$8,096+6.5%
2022$7,603+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,476DeedBook 7388, Page 2404Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$288,500
DeedBook 5719, Page 1049

Property Built

Built

Year Built: 1914