Skip to content

330 Talmage Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 16, 2020

Property Information

Block4
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,000
69%
Improvement Value:$115,000
31%
Total Assessment$377,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,987+5.2%
2024$7,593+5.0%
2023$7,232-38.5%
2022$11,758-2.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 7185, Page 2711

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 6157, Page 3671

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2073, Page 641

Property Sale

Sale
$700,001
DeedBook 1422, Page 62955

Property Built

Built

Year Built: 1950