Skip to content

403 East High Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1840
Apartment

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Sep 4, 2003

Property Information

Block52
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,343
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$266,500
44%
Improvement Value:$340,100
56%
Total Assessment$606,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,983+5.0%
2024$12,365-2.8%
2023$12,728+1.6%
2022$12,527-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

To:

Sq Ft4,343DeedBook 5461, Page 2037

Property Built

Built

Year Built: 1840