Skip to content

409 East High Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1924

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 3, 2012

Property Information

Block52
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,577
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
50%
Improvement Value:$204,800
50%
Total Assessment$409,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,772+3.4%
2024$8,486+1.7%
2023$8,344-1.8%
2022$8,495+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5710, Page 2598

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5677, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1924