Skip to content

218 Hamilton Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 2004

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Aug 10, 2004

Property Information

Block52
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,194
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$236,000
35%
Improvement Value:$446,600
65%
Total Assessment$682,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,873+0.9%
2024$14,740+0.1%
2023$14,728-5.0%
2022$15,506-14.7%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900

To:

Sq Ft3,194DeedBook 5633, Page 1810

Property Built

Built

Year Built: 2004