Skip to content

315 Longwood Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1926

Last Sale Date
Aug 11, 2009

Property Information

Block61
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,400
42%
Improvement Value:$303,300
58%
Total Assessment$524,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,207+1.4%
2024$11,057+6.0%
2023$10,429+2.5%
2022$10,175+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926