Skip to content

327 Longwood Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1938

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block61
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage939
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,900
68%
Improvement Value:$102,000
32%
Total Assessment$318,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,662+3.4%
2024$6,442-3.1%
2023$6,647+3.8%
2022$6,406+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

To: Onello, Erik

Sq Ft939DeedBook 7487, Page 1461Recorded1/3/2023

Property Sale

Sale
$136,000

From: MARTARANO, CHARLOTTE

To: SD LONGWOOD LLC,

Sq Ft939DeedBook 6668, Page 979Recorded9/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1938