Skip to content

317 Longwood Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2009

Property Information

Block61
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,900
49%
Improvement Value:$225,800
51%
Total Assessment$442,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,394+1.9%
2024$9,215+15.2%
2023$7,997+2.3%
2022$7,816+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6170, Page 2220

Property Built

Built

Year Built: 1929