Skip to content

321 Church Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1910

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 15, 2024

Property Information

Block64
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,354
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$236,500
42%
Improvement Value:$327,700
58%
Total Assessment$564,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,144+2.4%
2024$11,854+3.8%
2023$11,419-0.7%
2022$11,505-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,354DeedBook 7554, Page 2696Recorded4/25/2024

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,354DeedBook 7036, Page 145Recorded4/12/2018

Property Sale

Sale
$343,000
DeedBook 6186, Page 1592

Property Built

Built

Year Built: 1910