Skip to content

309 Church Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1932

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jan 26, 2023

Property Information

Block64
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,400
46%
Improvement Value:$262,000
54%
Total Assessment$486,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,428+4.3%
2024$10,003+12.0%
2023$8,929+3.8%
2022$8,603+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft1,970DeedBook 7492, Page 1154

Property Sale

Sale
$316,000
DeedBook 6112, Page 3216

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 1610, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1932