Skip to content

45 Franklin Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1910

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 1, 2018

Property Information

Block64
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,873
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
49%
Improvement Value:$256,800
51%
Total Assessment$498,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,703+4.2%
2024$10,276+13.6%
2023$9,044+3.3%
2022$8,752+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From: ALLT LLC,

To: Mira, Milton D. & Henriquez-Rivas, MIRA, MILTON D. & HENRIQUEZ-RIVAS

Sq Ft1,873DeedBook 7075, Page 3074Recorded10/5/2018

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5462, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1910