Skip to content

309-311 West Union Ave

Bound Brook, NJ 08805

Built 1945

Last Sale Date
Feb 18, 2025

Property Information

Block74
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
33%
Improvement Value:$343,500
67%
Total Assessment$516,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,869+3.8%
2024$10,470-3.1%
2023$10,806-13.4%
2022$12,478-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945