Skip to content

305 West Union Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1924
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2007

Property Information

Block74
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,725
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,000
42%
Improvement Value:$227,000
58%
Total Assessment$393,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,604+1.6%
2024$8,465-3.7%
2023$8,788-0.8%
2022$8,860-4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5861, Page 522

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1817, Page 538

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 1716, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1924