Skip to content

241 West Maple Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1926

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 27, 2015

Property Information

Block85
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,200
51%
Improvement Value:$214,700
49%
Total Assessment$439,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,416+4.7%
2024$8,996+1.4%
2023$8,870+5.0%
2022$8,446+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 6796, Page 1283Recorded6/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1926