Skip to content

27 West Union Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1959
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 10, 2000

Property Information

Block77
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$268,500
60%
Improvement Value:$178,900
40%
Total Assessment$447,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,473+7.6%
2024$8,805-2.6%
2023$9,039+1.9%
2022$8,866-1.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000

To:

Sq Ft1,534DeedBook 2301, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1959