Skip to content

437 West Maple Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1928

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 3, 2016

Property Information

Block80
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,300
58%
Improvement Value:$163,600
42%
Total Assessment$385,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,223+5.6%
2024$7,784+4.9%
2023$7,421+4.1%
2022$7,131+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6895, Page 1058Recorded8/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1928