Skip to content

257 West Maple Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1875

Last Sale Price
$262,300
Last Sale Date
Apr 24, 2015

Property Information

Block84
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,483
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,900
46%
Improvement Value:$273,900
54%
Total Assessment$503,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,830+2.7%
2024$10,547+11.9%
2023$9,427-0.4%
2022$9,465-4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$262,300

From:

To:

Sq Ft2,483DeedBook 6790, Page 3797Recorded5/7/2015

Property Sale

Sale
$232,300
DeedBook 2342, Page 204

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 2214, Page 511

Property Sale

Sale
$93,060
DeedBook 1431, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1875