Skip to content

529 Hayward Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1951

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 7, 2020

Property Information

Block84
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,000
52%
Improvement Value:$222,200
48%
Total Assessment$461,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,872-0.5%
2024$9,922+11.6%
2023$8,892+0.3%
2022$8,866-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,100DeedBook 7203, Page 2999Recorded4/14/2020

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 6664, Page 532Recorded8/23/2013

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 6025, Page 1646

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2267, Page 416

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 1546, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1951