Skip to content

535 Hayward Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1950

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 25, 2018

Property Information

Block84
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
49%
Improvement Value:$262,700
51%
Total Assessment$515,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,082+2.7%
2024$10,785+4.7%
2023$10,302+0.5%
2022$10,249-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft2,408DeedBook 7047, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1950