Skip to content

117 West Maple Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block85
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,698
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,300
43%
Improvement Value:$290,300
57%
Total Assessment$512,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,018+3.7%
2024$10,620-0.7%
2023$10,690+5.1%
2022$10,169+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$344,000

From:

To:

Sq Ft1,698DeedBook 7084, Page 3636Recorded11/21/2018

Property Sale

Sale
$181,750

To:

DeedBook 2314, Page 814

Property Sale

Sale
$181,750

To:

Property Built

Built

Year Built: 1910