Skip to content

543 Wahnetah Drive

Bound Brook, NJ 08805

Built 1921

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Mar 13, 2017

Property Information

Block89
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,500
51%
Improvement Value:$231,000
49%
Total Assessment$471,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,986+3.3%
2024$9,663+7.0%
2023$9,030+3.0%
2022$8,764-2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$307,500

To:

Sq Ft1,404DeedBook 6949, Page 3003

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6412, Page 3690

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 5408, Page 3033

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2119, Page 177

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 1800, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1921