Skip to content

510 Watchung Road

Bound Brook, NJ 08805

Built 1937

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 6, 2022

Property Information

Block89
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,852
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,500
39%
Improvement Value:$375,300
61%
Total Assessment$615,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,172+2.1%
2024$12,896+23.6%
2023$10,432+1.7%
2022$10,258-2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,852DeedBook 7484, Page 642Recorded12/9/2022

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 7086, Page 2652Recorded12/3/2018

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 1959, Page 469

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 1656, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1937