Skip to content

519 Helfin Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1967

Last Sale Date
Nov 30, 2011

Property Information

Block90
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,900
51%
Improvement Value:$189,200
49%
Total Assessment$389,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,266+0.1%
2024$8,258+13.4%
2023$7,283+0.2%
2022$7,270-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967