Skip to content

505 Helfin Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1951

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 4, 2003

Property Information

Block90
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,217
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,000
52%
Improvement Value:$189,500
48%
Total Assessment$396,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,425+0.1%
2024$8,416+7.4%
2023$7,837+0.1%
2022$7,832-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,217DeedBook 5500, Page 2471

Property Built

Built

Year Built: 1951