Skip to content

556 Church Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1921

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Mar 15, 2000

Property Information

Block93
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,500
53%
Improvement Value:$216,200
47%
Total Assessment$459,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,841+4.7%
2024$9,404+3.8%
2023$9,061+1.2%
2022$8,955-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,374DeedBook 2287, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1921