Skip to content

16 Stapleton Court

Bridgewater, NJ 08807

Built 1995

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 16, 1999

Property Information

Block186
Lot34
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page4.11

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,900
41%
Improvement Value:$412,700
59%
Total Assessment$699,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,462+6.9%
2024$12,597+6.4%
2023$11,841+0.9%
2022$11,737+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,352DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1995